Cieklin - kolebką narciarstwa polskiego

Informacje Informacje  przydatne organizacje noclegi instytucje wydarzenia firmy



„GRUNT” WYSTAWA RZEŹBY WYKŁADOWCÓW AKADEMII SZTUK PIĘKNYCH W WARSZAWIE


Poleca: Wiesiek  Dział: Wydarzenia Dodano: 2025-07-02 14:19 -+


Po paru latach przerwy powraca niezwykłe spotkanie ze sztuką. Na wspólnej wystawie spotkają się wybitni twórcy współczesnej rzeźby polskiej, wykładowcy Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

„GRUNT” WYSTAWA RZEŹBY WYKŁADOWCÓW AKADEMII SZTUK PIĘKNYCH W WARSZAWIE

Data wydarzenia:
od 2025-07-10 (czwartek) godz. 17:00
do 2025-08-24

Miejsce:
Kasztel w Szymbarku
Mapa - Beskid Niski i Pogórze Wstęp:
podczas wernisażu wstęp bezpłatny w innym terminie wg. cennika.

Na wernisaż do Kasztelu w Szymbarku zapraszamy w czwartek 10 lipca o godz. 17:00.

Wystawa „Grunt” - uczestnicy
prof. Maciej Aleksandrowicz
dr hab. Anna Klonowska
dr Tomasz Krzpiet
Bartosz Sandecki
Kinga Smaczna – Łagowska
dr Katarzyna Szarek
dr hab. Grzegorz Witek
Mateusz Wójcik


prof. Maciej Aleksandrowicz - ur. w 1973 r., studiował na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie latach 1992–1998 dyplom w pracowni prof. Stanisława Słoniny oraz w Instytucie Historii Sztuki na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego w latach 1999–2002. Wykłada na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w Pracowni Projektowania Przestrzennego od 2007 r., prodziekan Wydziału Rzeźby od 2008 do 2012. Obrona doktoratu w 2007. Stypendium Twórcze Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2008 i 2019. Profesor nadzwyczajny od 2012, habilitacja w 2013 r. tytuł profesora zwyczajnego w 2024 r.

Wielokrotnie prezentował wystawy indywidualne w tym w 2019 pt. „Sprawiedliwość” w Galerii Salon Akademii i „Ogrody starości” w Centrum Sztuki Galeria El w Elblągu w 2020 r. Uczestnik wielu wystaw zbiorowych w kraju i zagranicą. Wielokrotnie wykładał gościnnie na uczelniach w kraju i za granicą, w tym w ramach programu Erasmus. Organizuje i prowadzi warsztaty poświęcone sztuce w przestrzeni publicznej i site-specific dla polskich i zagranicznych grup studentów. Recenzent w kilkudziesięciu przewodach doktorskich postępowaniach habilitacyjnych, promotor doktoratów. Publikacje w licznych czasopismach o tematyce artystycznej, publikacje katalogów wystaw. Kurator wystaw rzeźby. Wielokrotny sędzia, w tym przewodniczący w sądach konkursowych na rzeźby i pomniki w przestrzeni publicznej, organizator konkursów na pomniki z ramienia wielu instytucji publicznych. Laureat wielu konkursów na rzeźby i pomniki w przestrzeni publicznej w tym I miejsce w konkursie na wykonanie monumentalnych rzeźb do Mauzoleum Bitwy pod Ostrołęką, I miejsce w konkursie na pomnik Żołnierzy Poległych Na Misjach w Warszawie, wyróżnienie w międzynarodowym konkursie na formę przestrzenną upamiętniającą Polaków ratujących Żydów. Uczestnik wielu grup eksperckich w tym dwukrotnie członek Rady Programowej Centrum Rzeźby w Orońsku, kierowanie grupą ds. oceny stanu technicznego Polskiego Cmentarza Wojennego w Katyniu na zlecenie Stowarzyszenia Architektów Polskich i Rady Pamięci Walk i Męczeństwa. Członek Zarządu Głównego Związku Polskich Artystów Plastyków. Stypendysta Fundacji Kościuszkowskiej z Nowego Jorku na pobyt i badania sztuki w przestrzeni publicznej w Florida International University – College of Communication, Architecture + The Arts, Miami Beach Urban Studio, USA. Od 2020 do 2024 r. dyrektor Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, redaktor naczelny „Kwartalnika Orońsko”, organizator i prowadzący program własny CRP „Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej” na inwestycje – rzeźby w przestrzeni publicznej – skierowanym do samorządów lokalnych.

dr hab. Anna Klonowska - Absolwentka Wydziału Grafiki ASP w Warszawie. Dyplom z wyróżnieniem rektorskim. Habilitacja, ASP Warszawa, 2013 r.
Zaczęła pracować na Wydziale Grafiki bezpośrednio po dyplomie. Od 2019 r. prowadzi II Pracownię Rysunku i Malarstwa dla studentów I-II r. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, a także projektowaniem. Interesuje się głównie multiplikacją i możliwościami jej oddziaływania. Zrealizowała 17 wystaw indywidualnych, brała udział w 41 wystawach zbiorowych. Kocha morze i koty.

dr Tomasz Krzpiet - urodził się w 1986 roku. Ukończył Liceum Plastyczne w Zespole Szkół Plastycznych w Lublinie. W latach 2007 – 2012 studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Rzeźby. W roku 2012 uzyskał dyplom z wyróżnieniem w pracowni prof. Adama Myjaka. Od 2014 r. asystent w Pracowni Brązu na Wydziale Rzeźby ASP w Warszawie. W 2022 uzyskał stopień doktora w dziedzinie sztuki na Wydziale Rzeźby ASP w Warszawie. Od 2022 prowadzi pracownię Brązu na Wydziale Rzeźby ASP w Warszawie. Brał udział w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych. Wielokrotny Stypendysta Marszałka Województwa Lubelskiego w dziedzinie twórczości artystycznej oraz stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Bartosz Sandecki - ur. 19.11.1985 w Sosnowcu. W 2005 roku ukończył Liceum Sztuk Plastycznych im. Tadeusza Kantora w Dąbrowie Górniczej na kierunku szkło artystyczne, spec. witraż. Rok później rozpoczął studia na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Zwieńczeniem studiów był dyplom w pracowni prof. Adama Myjaka pt. „Komin” (2011). W latach 2012-2019 pracował na stanowisku asystenta prof. Adama Myjaka, odbywając wcześniej roczny staż w macierzystej pracowni. Od 2019 asystuje dr hab. prof. ASP Grzegorzowi Witkowi w prowadzeniu pracowni rzeźby I roku. W 2017 roku otworzył przewód doktorski na Wydziale Rzeźby.

Kinga Smaczna - Łagowska - ur. 1977 r w Białymstoku. Ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Supraślu w 1997r. Absolwentka Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W 2003 r obroniła pracę dyplomową pt. „Pomnik miejsca”, której promotorem był prof. Adam Myjak (dyplom z wyróżnieniem). Od 2004 r pracownik dydaktyczny Wydziału Rzeźby. Poszukiwania twórcze skupiają się na próbie wielopłaszczyznowego dotykania sfer ludzkiej egzystencji, wyrażanego poprzez realną formę rzeźbiarską funkcjonującą w kontekście przestrzeni jako miejsca i świadomości. Jest laureatką znaczących nagród i konkursów m in. Nagrody Ministra Kultury i Sztuki, Grand Prix Nagrody Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej na Najlepszy Dyplom w Dziedzinie Sztuk Pięknych, Nagrody Ministra Infrastruktury, Nagrody w Międzynarodowym konkursie na rzeźbę do dramatu H.Ibsena „Peer Gynt” w Oslo.

dr Katarzyna Szarek - (ur.1983), absolwentka ASP w Warszawie oraz zakopiańskiej „Szkoły Kenara”. Studiowała na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w pracowni prof. Jana Kucza. W 2007 r. w ramach stypendium Erasmus studiowała na Akademii Sztuk Pięknych w Atenach (Grecja).

W 2008 r. obroniła dyplom z Rzeźby warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni prof. Grzegorza Kowalskiego. Obrona miała miejsce w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Od 2019 roku pracuje jako asystentka w pracowni Podstaw Projektowania Przestrzennego na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Od 2012 wykłada w Wyższej Szkole Artystycznej oraz w Warszawskiej Szkole Reklamy. W roku 2018 uzyskała tytuł doktora na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

dr hab. Grzegorz Witek - urodzony w 1976 roku w Ciężkowicach. 1996 ukończył PLSP w Tarnowie. 1991-1992 – stypendysta Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci. 1996-2001 studia na Wydziale Rzeźby ASP w Warszawie dyplom z wyróżnieniem rektorskim w pracowni rzeźby prof. Adama Myjaka. Od 2002 roku praca dydaktyczna na Wydziale Rzeźby macierzystej uczelni ( asystent prof. Jana Kucza, asystent prof. Piotra Gawrona ). W 2003 roku otrzymał stypendium Ministra Kultury i Sztuki. W 2010 rok uzyskał stopień doktora, w 2016 roku uzyskał stopień doktora habilitowanego w dziedzinie sztuk plastycznych dyscyplinie artystycznej – sztuki piękne. Od 2016 roku prowadzi Pracownię Rzeźby dla studentów I roku.

Mateusz Wójcik - urodzony w 1990 roku w Zakopanem. Zajmuje się rzeźbą od 2006 r. W Latach 2011 - 2017 studiował na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie gdzie w 2014 r. uzyskał dyplom licencjacki z wyróżnieniem oraz dyplom magisterski w 2019 r. w pracowni prof. Antoniego J. Pastwy. Uczestnik licznych plenerów (m.in. VII Strzegomskiego Biennale Rzeźby w Granicie) i wystaw (Kod Genetyczny 21: Warszawski Obszar Rzeźby).


#Kasztel w Szymbarku #Szymbark #Muzeum #Historia #Kultura #Anna Klonowska #Tomasz Krzpiet #Bartosz Sandecki #Kinga Smaczna #Katarzyna Szarek #Grzegorz Witek #Mateusz Wójcik #Maciej Aleksandrowicz

fb


STATSTYKA:

Jesteś naszym 16200752 gościem.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację politykę prywatności.


POGODA TERAZ
Temperatura: 9.53 °C Prędkość wiatru: 6.22 km/h Kierunek wiatru: 348 °
Ciśnienie: 988.99 hPa Wilgotność powietrza: 93.29 %
Źródło: TECH - Michał Czechowicz
stat4u
Poznaj nas RegulaminNeswetter Kopiuj adres © 2011 - 2014 Wiesław Czechowicz - Kopiowanie treści bez zgody autora zabronione!.